Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 9636138



*

nr 963 6138


Hjalmar Strååt

(1885-1971), Sverige


Hjalmar Strååt (1885-1971), Visby, signed, subject: 24x23,


ETCHING, Hjalmar Strååt (1885-1971), Visby, signerad, motivet: 24x23


Hjalmar Strååt, Swedish painter, graphic artist and draughtsman, born 1885, dead 1971.

Estimate:

400

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday May 25 2015
at 20:46:50


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/5 23:08:04 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Hjalmar Strååt

Hjalmar Strååt, Swedish painter, graphic artist and draughtsman, born 1885, dead 1971.

Read more about Hjalmar Strååt
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hjalmar strååt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr